Rio de Janeiro, 2016. július 19. A Megváltó Krisztus szobra a felkelõ nap fényében Rio de Janeiróban 2016. július 19-én. (MTI/AP/Felipe Dana)

According to hosszabbitas.hu, the Hungarian Olympic Committee (HOC) sent the entry of 158 (157+1 backup) Hungarian sportswomen and sportsmen to the organisers of the Rio Olympic Games. Let’s see who we can root for in just a few weeks!

Hungary will be represented in 21 branches of sport by 93 sportsmen and 65 sportswomen. With the sport experts – the team leaders, trainers, coaches, doctors, masseurs, technical staff, delegation leaders and the members of the team office – this number exceeds 300.

“Besides the observance of the competition programme, with the effective utilisation and change of accreditation, they ‘won’t even have five minutes of rest’ and this is how we were able to expand the delegation. The HOC brings 294 people, while federations cover the costs of 25-30 sport experts, with HOC’s coordination, of course” said Team Leader László Fábián.

Hungarians will compete in 21 sport branches in Rio: athletics, badminton, boxing, cycling (mountain bike), diving, fencing, gymnastics, judo, kayak-canoe, pentathlon, rowing, sailing, shooting, surfing, swimming, table tennis, tennis, triathlon, water polo, weight-lifting, wrestling.

Some members of the team leading and the team office are already flying to Rio this weekend to prepare the arrival and the accommodation of the delegation. The majority of the Hungarian team will leave to Rio on the 30th of July with a direct charter flight.

Read more news about RIO2016 HERE.

The list of Hungarian sportsmen competing in Rio:

Athletics (19): Balázs Baji (110 m hurdles – 13.44), Máté Helebrand (20 km walking – 1:22.38), Zoltán Kővágó (discus-throw – 67.36), Krisztián Pars (hammer throw – 79.23), Miklós Srp (50 km walking – 4:01.44), Krisztina Papp (marathon – 2:36.59), Viktória Madarász (20 km walking – 1:30.47), Xénia Krizsán (heptathlon – 6322), Barbara Szabó (high jump – 1.94), Anita Márton (shot put – 18.94 m), Györgyi Zsivoczky-Farkas (heptathlon – 6389), Gáspár Csere (marathon – 2:16.30), Tünde Szabó (marathon – 2:41.09), Gábor Józsa (marathon – 2:16.53), Sándor Rácz (50 km walking – 4:05.03), Bence Venyercsán (50 km walking – 4:02.35), Barbara Kovács (20 km walking – 1:35.10), Zsófia Erdélyi (marathon – 2:35.34), Rita Récsei (20 km walking – 1:35.33)

Badminton (1): Laura Sárosi

Boxing (2): Zoltán Harcsa (75 kg), Balázs Bacskai (69 kg)

Cycling, Mountain Bike (1): András Parti

Diving (1): Villő Kormos (10 m high dive)

Fencing (9+1): men’s epee team (Gábor Boczkó, Géza Imre, András Rédly + Péter Somfay as a backup), Edina Knapek and Aida Mohamed (foil), Emese Szász (epee), Anna Márton (sabre), Áron Szilágyi and Tamás Decsi (sabre)

Gymnastics (2): Vid Hidvégi, Zsófia Kovács

Judo (8): Éva Csernoviczki (-48 kg), Hedvig Karakas (-57 kg), Abigél Joó (-78 kg), Miklós Ungvári (-75 kg), László Csoknyai (-81 kg), Krisztián Tóth (-90 kg), Miklós Cirjenics (-100 kg), Barna Bor (+100 kg)

Kayak-Canoe (15): K-1 200m (Bence Horváth), K-2 200m (Bence Horváth, Máté Szomolányi), K-4 1000m (Tibor Hufnágel, Benjámin Ceiner, Attila Kugler, Tamás Somorácz), K-1 1000m (Bálint Kopasz), K-2 1000m (Tibor Hufnágel, Benjámin Ceiner), C-1 200m (Jonatán Hajdu), C-1 1000m (Henrik Vasbányai), C-2 1000m (Henrik Vasbányai, Róbert Mike), WK-1 200m (Natasa Douchev-Janics), WK-1 500m (Danuta Kozák), WK-2 500m (Gabriella Szabó, Danuta Kozák), WK-4 500m (Gabriella Szabó, Danuta Kozák, Krisztina Fazekas-Zur, Tamara Csipes)

Pentathlon (4): Sarolta Kovács, Zsófia Földházi, Bence Demeter, Ádám Marosi

Rowing (3): Bendegúz Pétervári-Molnár (normal weight sculls), Adrián Juhász, Béla Simon (coxless pair)

Sailing (3): Zsombor Berecz (Finndingi), Benjámin Vadnai (Laser Standard), Mária Érdi (Laser Radial)

Shooting (8): Renáta Tobai-Sike (pistol), Péter Sidi (rifle), István Péni (rifle), Norbert Szabián (rifle), Zsófia Csonka (pistol), Julianna Miskolczi (rifle), Miklós Tátrai (pistol), Viktória Egri (pistol)

Surfing (2): Áron Gádorfalvi, Sára Cholnoky (RS:X)

Swimming (35): Krisztián Takács (50m freestyle – 21.89), Dominik Kozma (100m freestyle – 48.89, 200m freestyle – 1:47.38), Richárd Bohus (100m freestyle – 48.92), Péter Bernek (200m freestyle – 1:47.43, 400m freestyle 3:46.29), Gergő Kis (400m freestyle – 3:49.43), Gergely Gyurta (1500m freestyle – 14:54.55, 400m medley – 4:14.79), Kristóf Rasovszky (1500m freestyle – 15:11.34), Gábor Balog (100m backstroke – 54.06), Ádám Telegdy (200m backstroke (1:57.55), Dávid Földházi (200m backstroke – 1:57.69), Dániel Gyurta (100m breaststroke – 1:00.42, 200m breaststroke – 2:08.10), László Cseh (100m butterfly – 50.86, 200m butterfly – 1:52.91), Bence Pulai ( 100m butterfly – 52.03), Tamás Kenderesi (200m butterfly – 1:54.79), Dávid Verrasztó (200m medley – 1:59.59, 400m medley – 4:09.90), Flóra Molnár (50m freestyle – 24.95), Ajna Késely (200m freestyle – 1:58.06, 400m freestyle – 4:07.90), Boglárka Kapás (400m freestyle – 4:03.47, 800m freestyle – 8:21.40), Evelyn Verrasztó (200m freestyle – 1:58.16), Réka György (200m backstroke – 2:09.64), Dalma Sebestyén (200m breaststroke – 2:26.47), Anna Sztankovics (200m breaststroke – 2:26.60), Liliána Szilágyi (100m butterfly – 57.54, 200m butterfly – 2:07.05), Zsuzsanna Jakabos (200m medley – 2:10.82, 400m medley – 4:37.38), men’s 4x100m (Bence Gyárfás, Péter Holoda, Bence Pulai, Ármin Reményi), 4×200 freestyle relay (Benjámin Grátz, Balázs Holló, Richárd Márton, Norbert Szabó) + Katinka Hosszú’s events will be named later on and the composition of men’s 4x100m medley relay and women’s 4x200m freestyle relay will be appointed at the location. Éva Risztov will compete in 800m freestyle (8:33.30) and 10km marathon swimming. In the latter, men will be represented by Márk Papp.

Table tennis (3): Petra Lovas, Georgina Póta, Ádám Pattantyús

Tennis (2): Tímea Babos, Réka-Luca Jani

Triathlon (4): Gábor Faldum Jr., Zsófia Kovács, Tamás Tóth, Margit Vanek

Water Polo – women’s team (13): Edina Gangl, Dóra Czigány, Dóra Antal, Hanna Anna Kisteleki, Gabriella Szűcs, Orsolya Takács, Anna Krisztina Illés, Rita Keszthelyi, Ildikó Tóth, Barbara Bujka, Dóra Csabai, Krisztina Garda, Orsolya Kasó

Water Polo – men’s team (13): Viktor Nagy, Attila Decker, Márton Szivós, Norbert Hosnyánszky, Balázs Erdélyi, Balázs Hárai, Gergő Zalánki, Ádám Decker, Gábor Kis, Márton Vámos, Dénes Varga, Dániel Varga, Krisztián Manhercz

Weight-lifting (1): Péter Nagy (+105 kg)

Wrestling (8): Viktor Lőrincz (Greco-Roman, 85 kg), Tamás Lőrincz (Greco-Roman, 66 kg), István Veréb (Freestyle, 86 kg), Balázs Kiss (Greco-Roman, 98 kg), Péter Bácsi (Greco-Roman, 75 kg), Marianna Sastin (Women’s, 63 kg), Zsanett Németh (Women’s, 75 kg), Dániel Ligeti (Freestyle, 125 kg)

Photo: MTI/AP/Felipe Dana

Copy editor: bm

Source: http://hosszabbitas.hu/

Leave a Reply

Your email address will not be published.